Perspektywy pracy grafika komputerowego – czy warto wybrać ten zawód?

Grafik komputerowy

Wiele osób interesuje się zawodami, które można wykonywać zdalnie. Są też osoby, które szukają dla siebie zawodu, w którym można zarabiać dużo. Dla sporej liczby ludzi ważne jest też, aby w pracy się nie nudzić i wykonywać ekscytujące projekty. Bez trudu można powiedzieć, że jednym z takim zawodów jest praca grafika komputerowego. Obecnie każda osoba potrafi obsługiwać komputer, a nawet ma znajomość podstawowej edycji zdjęć czy umie zrobić baner reklamowy. Natomiast nie oznacza to, że każdy może się nazwać grafikiem. Zatem jak zacząć z grafiką komputerową?

Kim jest grafik komputerowy?

Kiedy zastanawiamy się nad pytaniem: grafika komputerowa jak zacząć? warto najpierw znaleźć odpowiedź na to, kim właściwie jest grafik?

Otóż taka osoba zawodowo zajmuje się wykonywaniem elementów wizualnych za pośrednictwem techniki komputerowej. Zatem do takiej pracy potrzebna jest zarówno kreatywność, jak i znajomość informatyki i specjalistycznych programów komputerowych. Trzeba też umieć kierować się wskazówkami oraz pracować na podstawie ściśle podanych wytycznych.

Warto wiedzieć, że aby zacząć pracę w tej dziedzinie trzeba najpierw znaleźć swoją specjalizację.

A zatem na pytanie: grafika komputerowa jak zacząć?

Bez wątpienia warto przeczytać artykuł stricte stanowiący na to pytanie. Dostępny jest on na http://www.secus.pl/grafik-komputerowy-jak-zaczac-w-zawodzie.

My po krótce odpowiadamy, że to zależy kim chcesz być. Można wybierać wśród wielu specjalizacji. Między innymi grafik komputerowy to:

  • ilustrator,
  • grafik 3D,
  • specjalista od tworzenia grafik 3D,
  • projektant stron internetowych,
  • projektant interface,
  • specjalista od kreowania wizerunku marki,
  • retuszer,
  • operator DTP.

Jak widać grafik komputerowy portfolio może mieć bardzo szerokie i nie musi ono opierać się tylko o jedną specjalizację.

Takie osoby często wykonują zarówno retusz zdjęć, jak i zajmują się wizualną stroną projektów stron internetowych. A także opracowują marketing wizualny marki czy nawet tworzą interface dla programu komputerowego, który może być przez nią wypuszczany na rynek. Zatem praca grafika komputerowego nie musi być jednostajna. Można pracować nad kilkoma różnymi projektami, choć część osób faktycznie wybiera tylko jedną dziedzinę.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, czy praca kreatywna jest dla nas. Bez wyobraźni czy wymyślania różnych koncepcji może być trudno pracować w tym zawodzie. Uznaje się, że na rynku pracy najbardziej cenione są osoby, które ukończyły Akademię Sztuk Pięknych, ale to nie oznacza, że i inne osoby nie mają szans na pracę w tym zawodzie.

Wśród grafików komputerowych jest też wielu samouków. Osób które zaczynały choćby od retuszu zdjęć a potem projektowania stron internetowych dla znajomych.

W tym zawodzie nie rzadko bardziej niż wykształcenie liczy się portfolio grafika komputerowego, które pokazuje prace jakie do tej pory zrealizował.

Czego wymaga praca w tym zawodzie?

Nie trzeba mieć wykształcenia uzyskanego na renomowanej uczelni, ale trzeba mieć umiejętności, które potwierdzi na przykład portfolio grafika komputerowego. Warto mieć opanowane użytkowanie najpowszechniejszych programów do obróbki zdjęć i tworzenia grafik.

Dobrze jest mieć umiejętności potwierdzone ukończonym kursem, certyfikatem lub dyplomem uczelni wyższej. Jednakże dużo zleceniodawców bardziej zwraca uwagę na portfolio i referencje od poprzednich klientów.

W tym zawodzie wymagana jest też kreatywność czy zmysł artystyczny. Osoby, które chcą pracować przy marketingu wizualnym muszą też mieć wiedzę z zakresu marketingu, reklamy, a nawet psychologii, co pozwoli im tworzyć chwytliwe reklamy. Graficy bardzo często pracują na swoim sprzęcie oraz swoich programach, zatem trzeba przygotować się również na duże wydatki, aby je kupić.

Czy warto wybrać ten zawód?

Panuje powszechna opinia, że grafik komputerowy pracę może znaleźć szybki i będzie zarabiał dużo. Warto jednak wiedzieć, że są osoby, które pracują na etacie jako szeregowy pracownik, oraz są osoby, które pracują na zlecenie jako freelancer. Te drugie same muszą szukać zleceń i kontrahentów, a więc ich zarobki nie są stałe. Według portalu Praca uznaje się, że przeciętne wynagrodzenie grafika to 3500 złotych brutto. Jednak osoby zatrudnione w agencjach reklamowych mogą zarabiać nawet dwa razy tyle, a freelancerzy tak dużo, w jakiej ilości są w stanie zrealizować przypisane im zlecenia.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/grafik-komputerowy-opis-zawodu,jak-zaczac,wymagania,zarobki_pr-1895.html.

 

Jeden komentarz

  1. Author

    Praca grafika jest niezwykle wymagająca. Trzeba mieć przeogromne poczucie estetyki i wizję tworzenia. Nie jest to zawód dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *