Rodzice małych dzieci często postawieni są przed wyborem: powrót do pracy i ograniczony czas spędzany z rodziną lub zasiłek macierzyński/tacierzyński i niższe dochody. Ponadto są też osoby, którym już taki zasiłek nie przysługuje i musiały wrócić do pracy w trybie zmianowym.
Co wtedy?
Czy mając np. dziecko do lat 4 i pracę zmianową można jakoś pogodzić wychowanie malucha z pracą? Wiele porad rodzice mogą dostać już na samym początku w szkole rodzenia. Można w niej spotkać innych rodziców, którzy przy poprzedniej pociesze musieli wrócić do pracy i radzić sobie na przykład z pracą zmianową. Czy rodzice mogą korzystać z jakichś udogodnień pracując zmianowo i wychowując dziecko do lat 4?
Praca na zmiany – czy możliwa jest praca na jedną zmianę?
Zastanawiając się, jak pogodzić rodzicielstwo z pracą, wiele osób zastanawia się też czy dziecko do lat 4 a praca zmianowa, da nam jakieś przywileje w pracy. Problem jest mniejszy, gdy jeden rodzic ma pracę ustaloną w stałych godzinach, najlepiej przedpołudniowych, a tylko drugi pracuje na zmianę. Jednak może się też zdarzyć, że oboje rodzice pracują na zmiany. W szkole rodzenia https://www.szkola-rodzenia.pl/konferencje-i-szkolenia można usłyszeć od innych rodziców porady i na ten temat.
Dużo osób zgodnie z Kodeksem pracy wykonuje pracę zmianową, która polega na wykonywaniu pracy wg ustalonego rozkładu pracy. Jednak informacją, którą warto przyswoić jest możliwość negocjacji z pracodawcą. Zwłaszcza matki często argumentują, że posiadanie dziecka do lat 4 a praca zmianowa jest bardzo problematyczne dla nich i utrudnia wychowanie dziecka. W takiej sytuacji można złożyć wniosek pisemnie o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy, który przewiduje pracę np. na pierwszej zmianie. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca może przychylić się do tego wniosku, ale nie musi.
Czy mając małe dziecko można pracować na zmianę nocną?
W wielu przedsiębiorstwach pracownicy pracują na trzy zmiany, co oznacza również pracę na zmianę nocną.
Według prawa zmiana nocna to 8-godzinny czas pracy przypadający pomiędzy godzinami 21 a 7. Jednak pracodawca może indywidualnie ustalić czas pracy zmiany nocnej np. 22 do 6. Nie każdy jednak może pracować w nocy. Ustalają to stosowne przepisy prawne, ale też mamy tu do czynienia z zakazami względnym i bezwzględnymi.
W porze nocnej nie mogą pracować między innymi:
- kobiety w ciąży,
- pracownicy młodociani,
- pracownicy niepełnosprawni – bez zgody lekarza,
- pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4 – jeśli nie wyrażą na to zgody.
Oznacza to, że rodzice dziecka do lat 4, nie muszą pracować na nocną zmianę, jeśli nie wyrażą na to zgody. Nie powinno to mieć żadnych konsekwencji w pracy, ponieważ wedle przepisów jest to zakaz względny.
Jak pogodzić wyjazdy służbowe z opieką nad dzieckiem?
Sporo osób w związku z pracą wyjeżdża na konferencje i szkolenia. Problem jest mniejszy, gdy drugi z rodziców lub dziadkowie w tym czasie mogą zająć się dzieckiem. Jednak czasem same konferencje i szkolenia mogą trwać kilka dni, a partner nie może sobie pozwolić na wzięcie urlopu z pracy.
Czy można wtedy odmówić uczestniczenia w konferencji lub szkoleniu wyjazdowym?
Część firm oferuje możliwość udziału w takich wydarzeniach, jako nagrodę dla pracownika albo też kieruje go na szkolenie, ponieważ wiedza przyda mu się podczas wykonywania pracy.
W sytuacji, gdy niemożliwe jest fizyczne stawienie się na takim wydarzeniu można negocjować z pracodawcą możliwość uczestniczenia w szkoleniach i kursach online. Jednak, gdy udział w konferencji liczony jest jak normalny dzień w pracy, może być trudno uniknąć takiego wyjazdu i tylko od dobrej woli pracodawcy zależy, czy można z niego zrezygnować na rzecz np. innego pracownika.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 4
Od rodziców biorących udział w szkole rodzenia albo od prowadzących, często można usłyszeć, że rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko, kiedy rodzic jest zwolniony od wykonywania pracy właśnie z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8.
A więc również za opiekę nad młodszymi dziećmi można uzyskać taki zasiłek. Natomiast inaczej rozpatruje się wnioski, gdy jeden rodzic pracuje na zmiany, a inaczej gdy oboje. Wszystko zależy od tego, w jakich zmianach pracowaliby rodzice podczas, gdy jedno z nich musi opiekować się dzieckiem. Dlatego nie w każdym wypadku lub nie za wszystkie dni opieki, zasiłek jest wypłacany.
Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Źródło:
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zasilek-opiekunczy-a-praca-zmianowa-komu-przysluguje.
Wszystko da się pogodzić 🙂 Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i właściwa organizacja. Moja mama miała nas czworo i cały czas pracowała. Tata zresztą też 😉 Ale planowali tak, żeby było dobrze 🙂 I się udało 😀