Przedsiębiorca, który chciałby wdrożyć oprogramowanie komputerowe w firmie, może zdecydować się na różne rozwiązania. Co warto wziąć pod uwagę?
Zróżnicowane programy dla firm, które obecnie dostępne są na rynku, mogą spowodować niemałe problemy z wyborem odpowiedniego oprogramowania. Warto więc bliżej przyjrzeć się jego wariantom, aby dobrać to najlepsze.
Rodzaje programów dla firm – co warto wybrać?
Obecnie oprogramowanie dla firm oferowane w wielu wariantach i można podzielić je na różne kategorie zarówno pod kątem jego architektury, jak i obszaru, którego dotyczy.
Dobór odpowiedniego programu firmowego czy też całego systemu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to właśnie od niego będzie zależała efektywność pracy firmy, a także korzyści, jakie może ono osiągnąć dzięki przeprowadzeniu wdrożenia.
Oprogramowanie biznesowe można obecnie podzielić na trzy główne kategorie pod kątem ich funkcjonalności, a także jej dopasowania do potrzeb firm. Wyróżnia się:
- programy gotowe,
- programy dedykowane,
- programy na zamówienie.
Czym dokładnie charakteryzują się powyższe programy dla firm i na jaki warto się zdecydować?
Programy gotowe – uniwersalne i łatwo dostępne
Bardzo popularne są obecnie gotowe programy dla firm, które określane są jako gotowe albo uniwersalne. Tego typu oprogramowanie może być stosowane przez firmy w wielu branżach, ponieważ oferuje uniwersalny zestaw narzędzi, które dodatkowo mogą być dopasowane do potrzeb użytkownika za sprawą dodatkowych modułów.
Tego typu programy można praktycznie zakupić od ręki i następnie od razu wdrożyć w firmie. Wiele z nich oferuje też możliwość korzystania z nich w chmurze, czyli przez internet.
Do kategorii oprogramowania uniwersalnego zaliczają się między innymi:
- programy do fakturowania – dzięki nim można łatwo wystawiać faktury VAT oraz inne rodzaje faktur, pomagają w automatyzacji pracy i oszczędzają czas,
- programy do księgowości – przeznaczone dla firm programy umożliwiające prowadzenie spraw księgowych,
- systemy CRM – są one przeznaczone do zarządzania obsługą klienta i pomagają w pozyskaniu i utrzymaniu klientów przez firmę,
- systemy ERP – modułowe systemy informatyczne, które oferują dostęp do wielu różnych modułów współpracujących ze sobą, można dobierać je do swoich potrzeb, dzięki czemu pozwalają one na kompleksową obsługę firmy.
Programy dedykowane
Kategoria jak oprogramowanie dedykowane obejmuje te rodzaje programów, które zostały opracowane z myślą o konkretnych firmach. Dzięki temu takie oprogramowanie dla firm oferuje narzędzia, które nie są dostępne w programach gotowych, o uniwersalnym zastosowaniu.
W tym przypadku programy dla firm również mogą być instalowane na komputerach lub mogą działać w chmurze. Wspierają one również szeroką gamę integracji, dzięki czemu można połączyć je z innymi programami używanymi w przedsiębiorstwie.
Do kategorii oprogramowania dedykowanego zaliczają się między innymi:
- systemy transportowe, TMS – są to rodzaje systemów przeznaczonych dla firm zajmujących się transportem, dlatego wykorzystują one wtedy narzędzia ułatwiające harmonogramowanie optymalizowane tras, zarządzanie taborem czy monitoring GPS,
- systemy magazynowe, WMS – rodzaj systemów przeznaczonych do magazynów, firm posiadających magazyny, dzięki nim można łatwiej zarządzać gospodarką magazynową,
- systemy e-commerce – rodzaj systemów informatycznych przeznaczonych dla sklepów internetowych, które mogą wtedy korzystać ze specjalnych funkcji umożliwiających łatwą obsługę sklepu i klientów,
- systemy dla biur księgowych – pozwalają na prowadzenie usługowej rachunkowości.
Programy na zamówienie
Dostępna jest również trzecia kategoria, czyli programy dla firm tworzone na indywidualne zamówienie. Tego typu oprogramowanie wybierane jest przez największe firmy, którym zależy na uzyskaniu systemu wpierającego specjalnie ich działalność.
Wykonanie oraz wdrożenie systemów tego typu prowadzone jest przez specjalistyczne firmy informatyczne, które zajmują się wtedy zaprojektowaniem, wykonaniem i wdrożeniem systemy dopasowanego do potrzeb zamawiającego.