Jak płacić zbliżeniowo BLIK-iem?

Kobieta płaci Blikiem mobilnie

Artykuł partnera.

Operacje finansowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych są często wybierane przez klientów internetowych oraz stacjonarnych sklepów. Ich największe zalety stanowią: szybkość oraz prostota obsługi. Warto wiedzieć, jak płacić zbliżeniowo, wykorzystując BLIK.

Opis

Popularny system płatności mobilnych został wprowadzony w 2015 roku przez sześć polskich banków. Dzięki BLIK-owi można realizować operacje bezgotówkowe w sklepach, wypłacać pieniądze z bankomatów, korzystać z wpłatomatów, przelewać środki oraz generować kody, bazujące na kombinacji cyfr. System jest regularnie udoskonalany, a wprowadzane funkcje mają na celu przyśpieszenie zakupów oraz innych operacji z wykorzystaniem pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Nadzór nad BLIK-iem sprawuje Polski Standard Płatności. Chcąc korzystać z modułu, należy mieć zainstalowaną aplikację banku, w którym zostało założone konto bankowe. Po uruchomieniu oprogramowania użytkownik zamawia kod, składający się z 6 cyfr. Kombinacja ta zostaje wygenerowana przez PSP, a następnie przekazana do aplikacji. Płacący po otrzymaniu kodu wprowadza go w punkcie uznaniowym. Za pośrednictwem agenta rozliczeniowego sześciocyfrowa kombinacja zostaje przekazana do PSP. Po weryfikacji Polski Standard Płatności przesyła autoryzację do banku. Kolejnym krokiem jest udostępnienie zasobów PSP, który za pośrednictwem agenta rozliczeniowego przekazuje środki do akceptanta. Czas trwania operacji nie przekracza kilkudziesięciu sekund.

NFC

Warto wiedzieć, że BLIK umożliwia korzystanie z płatności, bazujących na komunikacji bliskiego zasięgu. W przypadku tego typu operacji nie jest wymagane wprowadzenie kodu. Należy jednak pamiętać o włączeniu funkcji NFC w swoim smartfonie oraz ustawieniu blokady ekranu. Chcąc zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminalu. Nie jest przy tym wymagane połączenie z internetem. Chcąc realizować operacje zbliżeniowe BLIK, wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w aplikacji bankowej.

BLIK jest funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób, realizujących płatności online oraz operacje w sklepach stacjonarnych. Warto zdecydować się na włączenie opcji NFC, chcąc w znaczący sposób przyśpieszyć swoje codzienne zakupy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *