Złoto jako motyw w filmach

nagrywanie fimu z motywem złota

Odwołując się do głęboko zakorzenionej w ludzkiej naturze potrzeby przygody i odkrywania nowych miejsc, opowieści o złotych skarbach, złotych kopalniach i miastach ze złota przykuwają naszą uwagę od dziesięcioleci. Filmy, traktujące o poszukiwaniach królewskiego metalu, stanowią dobrą rozrywkę i wzbudzają gwałtowne emocje na równi z wiodącymi w kinematografii wątkami miłości, romansu i śmierci. Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa subiektywną listę pięciu historii filmowych, ze złotem w roli głównej.

1. Gorączka złota

Wyprodukowany w 1925 roku, zaledwie 19 lat po premierze pierwszej pełnometrażowej produkcji, „Gorączka złota” to niemy film z udziałem legendy ekranu, Charliego Chaplina. Historia opowiada o cichym włóczędze, który wyrusza na Alaskę do Klondike w poszukiwaniu żółtego kruszcu, podczas słynnych gorączek złota w tym regionie w XIX wieku. Na miejscu bohatera spotyka potężna zamieć śnieżna, która szybko komplikuje plany i rozprasza uwagę pociesznego włóczęgi w tej przełomowej dla kinematografii komedii. Ledwo przeżywając ekstremalne warunki, cichy gwiazdor z niezapomnianym wąsem wkrótce znajduje zatrudnienie przy odśnieżaniu, a później zakochuje się w pięknej barmance.

2. Eureka

Premiera filmu miała miejsce w 1983 roku. „Eureka” to historia Jacka McCanna (w tej roli Gene Hackman), badacz, który na zaśnieżonych, niedostępnych terenach Kanady od piętnastu lat poszukuje złota, chcąc dokonać wielkiego odkrycia. W końcu, po wielu próbach, morderczej walce z zimnem, wyczerpaniem, głodem i skamieniałą od mrozu ziemią, jego misja kończy się sukcesem – trafia na bogatą żyłę złota, która całkowicie odmienia jego życie. Ogromne bogactwo czyni bohatera jednym z najzamożniejszych ludzi na świecie. McCann kupuje karaibską wyspę Eureka, aby przejść na emeryturę i cieszyć się swoją fortuną. Ta jednak rodzi zawiść i zazdrość wśród najbliższych mu osób, co w końcu prowadzi do jego śmierci. 

3. 33

Adaptacja oparta na prawdziwych wydarzeniach, „The 33” to wstrząsająca historia 33 chilijskich górników, uwięzionych pod ziemią w zawalonym szybie kopalni złota i miedzi; tragedia, do której doszło w 2010 roku. Film jest świadectwem ludzkiego ducha i pokazuje, co się dzieje, gdy ludzie pracują razem dla wspólnej sprawy. Po wybuchu w kopalni, przez wiele tygodni na pierwszych stronach gazet ciężki los górników przyciągał do Chile inżynierów i ekipy ratunkowe z całego świata, w nadziei na ich uwolnienie. Mając tylko tyle zapasów, by starczyło dla 30 mężczyzn na trzy dni, górnicy racjonowali swoje skromne zapasy przez ponad dwa miesiące, podczas gdy ekipy ratunkowe pracowały przez całą dobę, dzień po dniu, by wydobyć ich na powierzchnię.

4. Złoto

Film z Matthew McConaughey w roli głównej, miał premierę w 2016 roku. Po nagłej śmierci ojca, Kenny Wells, poszukiwacz czwartego pokolenia, widzi, jak rodzinna firma gwałtownie podupada, a on sam wypada z interesu. Ale ambitny Kenny ma marzenie, żywą wizję, która obiecuje góry wspaniałego i czystego złota w bujnych dżunglach odległej Indonezji; aspirację, którą podziela znany, ale wciąż pechowy geolog Michael Acosta. Wkrótce Kenny przekonuje geologa, by został jego wspólnikiem i wyruszył na wyprawę w głąb niezbadanego terytorium. Ta dzika przejażdżka zabierze widzów z indonezyjskiej dżungli i kopalni wartej 30 miliardów dolarów, do salonów zarządu Wall Street, gdy jeden człowiek będzie przekonywał inwestorów, a drugi wprowadzi nową definicję do wyrażenia „złoto głupców”. A może to wszystko jest tylko śmiałą i lekkomyślną fantazją?

5. „The Money Stone”

„The Money Stone” to film dokumentalny, którego akcja rozgrywa się w Ghanie, opowiadający przejmującą historię tragicznych wyborów. Filmowcy śledzą losy dwóch rodzin rzemieślniczych górników, żyjących w skrajnym ubóstwie. Każda z rodzin musi zdecydować czy wysłać swoich nastoletnich synów do niebezpiecznych, nielegalnych kopalni złota, aby pomogli w utrzymaniu rodziny, czy też posłać chłopców do szkoły. Film przedstawia również postać Jamesa Bingo, byłego górnika dziecięcego, a obecnie pracownika terenowego AfriKids; firmy Bingo, która jest organizacją pozarządową. Celem AfriKids jest położenie kresu pracy dzieci na całym kontynencie oraz promowanie ich zdrowia i edukacji. Każdy z chłopców musi zdecydować, co jest najlepsze dla niego i jego rodziny. Film jest ostrym spojrzeniem na desperację i nadzieję, które kryją się za „złotą fasadą” kopalni.

Złote skarby z Twojej szkatułki 

Złoto, tak upragnione przez wielu, choć kojarzy się z luksusem, przygodą i spełnieniem marzeń, nie zawsze jest synonimem szczęścia i bogactwa. Powyższe historie pokazują, że niczym słowiański bóg o dwóch twarzach, również złoto ma swoją ciemną stronę – dla królewskiego metalu ludzie są w stanie zdradzić i oszukać najbliższych, a nawet zabić. Na szczęście wiele filmowych historii, dotyczących żółtego metalu znajduje swój szczęśliwy finał – poszukiwacze sprzedają odnalezione skarby za prawdziwą fortunę, po czym żyją długo i szczęśliwie. Może i Ty chciałbyś sprzedać stare złoto? Pierścionki, naszyjniki – wszelki złom złota – najlepiej zanieść do skupu metali szlachetnych, takich jak https://www.zlotagotowka.pl/ . Kantor oferuje najwyższe ceny skupu w Polsce oraz całkowicie darmową wycenę Twoich złotych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *