Jaki opłacalny biznes wybrać, aby czuć się spełnionym i zyskać radość życia?

Kartka na ścianie. Zastanawianie się nad tym, jaki biznes otworzyć.

Wypalenie zawodowe to jedna z cywilizacyjnych chorób XXI wieku. Prowadzi często do tego, że porzucamy pracę na etacie i zakładamy własne firmy. Warto się jednak najpierw dobrze zastanowić, jaki biznes otworzyć, aby był dla nas opłacalny.

Kilka słów o wypaleniu zawodowym

W pracy spędzamy jedną trzecią swojego życia. Dlatego bardzo ważne jest to, aby być z niej zadowolonym. Przed stresem zawodowym i jego negatywnymi skutkami przestrzega zarówno Państwowa Inspekcja Pracy, jak i Światowa Organizacja Zdrowia.

Może on bowiem prowadzić do wielu poważnych chorób, nie tylko somatycznych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, a nawet otyłość, ale także psychicznych, jak nerwica, depresja,  a także schizofrenia.

Pierwszym symptomem, że powinniśmy pomyśleć o zmianie pracy jest drażliwość i nerwowość na myśl o pójściu do niej. Jest to bowiem wczesny objaw wypalenia zawodowego.

Kolejne to bóle brzucha, głowy, agresja, nadciśnienie tętnicze, napady głodu lub jadłowstręt oraz problemy ze snem. Wypalenie zawodowe najczęściej występuje w zawodach zaufania publicznego, które wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością, na przykład wśród policjantów, lekarzy, pielęgniarek, prawników, menadżerów oraz nauczycieli.

Jak odzyskać sens życia?

Świetny artykuł na ten temat znajdziemy na http://www.klimkiewicz.net.pl/jak-odzyskac-chec-do-zycia.

Doskonale wiemy, że nie zawsze mamy wpływ na warunki pracy, zachowania międzyludzkie czy obciążenie nas danymi obowiązkami, z którymi nie umiemy sobie poradzić. To wszystko doprowadza nas do nadmiernej frustracji.

Jeśli sytuacja ta utrzymuje się dość długo, powinniśmy jak najszybciej zacząć szukać pomocy poza pracą, u psychologa, coacha, lub odreagowując stres poprzez aktywność fizyczną lub częstsze spotkania z przyjaciółmi.

Warto także, abyśmy wystąpili o możliwie jak największą ilość urlopu za dany rok, tak, aby odizolować się na pewien czas od szkodliwego dla nas środowiska, przemyśleć co dalej oraz po prostu dać odpocząć swoim nerwom. Możemy w tym czasie wyjechać na wakacje do wymarzonego miejsca, nadrobić zaległości towarzyskie lub po prostu zaszyć się w domu i dobrze wyspać. Może warto w tym czasie zastanowić się także nad zmianą pracy i tym jak odzyskać sens życia? A może już czas, aby pomyśleć nad otwarciem własnej działalności gospodarczej i być sobie samemu szefem?

Rodzinny biznes – to ma sens

Jedną z najbardziej przyjaznych form pracy jest biznes rodzinny. Ma on wiele zalet:

  • Zacieśnianie więzi rodzinnych.
  • Elastyczne godziny pracy.
  • Większe zaufanie do współpracowników.
  • Lepsze kontakty interpersonalne w pracy.
  • Optymalizacja podatkowa.

Praca w zgranym, rodzinnym zespole to chyba największy atut rodzinnnych biznesów. Wymaga jednak to od nas umiejętności rozgraniczania życia zawodowego od prywatnego. Są bowiem pary, które przez pracę rozstają się, nie potrafią bowiem pogodzić obu ról społecznych, to jest małżonka i współpracownika.

Najwięcej rodzinnych biznesów znajdziemy w branżach gastronomicznej, hotelarskiej, handlowej, prawniczej oraz medycznej.

Jaki biznes otworzyć, aby poczuć radość życia?

Biznes w branży IT
Źródło: Pixabay.com

Zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć, aby jednocześnie odzyskać radość życia, a jednocześnie móc zapewnić swojej rodzinie stabilność finansową? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że być może będziesz zmuszony się przebranżowić.

Jednym z najbardziej opłacalnych biznesów jest branża IT. Obecnie specjaliści z tej dziedziny są wręcz rozchwytywani, a jeśli jeszcze będziesz mógł wystawiać faktury Vat, to na ilość klientów z pewnością nie będziesz narzekać. Zarówno duże, jak i małe firmy poszukują bowiem do współpracy, na zasadzie B2B, osób, które będa tworzyć i sprawować opiekę nad stronami www., oraz testować nowe gry komputerowe.

Marketerzy lub specjaliści od social media również nie powinni narzekać na brak zleceń, szczególnie, gdy potrafią tworzyć skuteczne kampanie reklamowe.

Jeśli jesteś pielęgniarką lub lekarzem to najbardziej opłacalnym biznesem dla Ciebie będzie założenie indywidualnej praktyki bądź Domu Pomocy. Obecnie Polacy są społeczeństwem starzejącym się, a samotni seniorzy potrzebują opieki zarówno pod kątem zdrowia, jak i pomocy w prostych, domowych czynnościach.

Możesz również pomyśleć nad kursem dla coachów i doradców zawodowych. Te dwa zawody przyniosą Ci nie tylko satysfakcję z wykonywanej pracy, ale także stały dochód. Coraz więcej młodych ludzi korzysta bowiem z tego typu usług.

Artykuł napisała
Beata Smoter – dziennikarz

 

Jeden komentarz

  1. Author

    Sklep internetowy! 😀 polecam, bo na prawdę można działać z domu i nie koniecznie posiadać swój własny magazyn 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *