Wśród wielu osób panuje przekonanie, że prowadzenie działalności gospodarczej w wielu przypadkach przypomina życie prywatne, a nie odłączną jego częścią są wzloty i upadki. Podobnie jak w życiu, również w biznesie dochodzi do różnych napięć i konfliktów, które przeradzają się w tzw. spory gospodarcze. Doprowadzają one m.in. do znaczących szkód majątkowych po stronie przedsiębiorstwa, ale także wspólników. W historii mieliśmy do czynienia z wielorakimi postępowaniami prawnymi znanych i światowych marek. Poniżej prezentujemy przykłady głośnych sporów gospodarczych, które wzbudziły ogromne zainteresowanie w światowych mediach.
Czym są spory gospodarcze?
Jak podaje portal „Poradnik Przedsiębiorcy”, w którym zawarte są artykuły pomocowe o tematyce prawa, spory gospodarcze są to szczególne reguły proceduralne, które znajdują swoje zastosowanie w kodeksie cywilnym. Dodatkowo jak podaje Sąd Rejonowy w Nowym Sączu do takich postępowań zaliczyć możemy:
- Sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie ich działalności gospodarczej (zarówno w przypadku zaprzestania prowadzenia przez którąkolwiek stronę),
- przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie środowiska,
- z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego,
- oraz wiele innych przykładów.
Spór o logo „z człowiekiem na koniu” – Ralph Lauren a U.S. Polo Asn
Wieloletni spór pomiędzy amerykańskimi podmiotami trwający od końcówki ubiegłego roku. Ralph Lauren, przedsiębiorstwo z branży modowej i detalicznej produkująca luksusowe ubrania, obuwie oraz zapachy, które są sprzedawane na całym świecie, pozwała U.S. Polo Asn, stowarzyszenie produkujące również okazałą odzież (głównie polówki) oraz organizacje non-profit zrzeszającą wszystkich graczy golfa na całym świecie. Cały konflikt rozchodzi się o znak towarowy, a w szczególności o postać na koniu. Ze względu na liczne podobieństwa w logotypie marki są one mylone między sobą. Ta zależność nie spodobała się władzom firmy Ralph Lauren i postanowili wytoczyć postępowanie sądowe po raz pierwszy w 1984 roku. Konfrontacja trwa do dzisiaj, a z najnowszych wieści medialnych wynika, że U.S. Polo Asn musiało zapłacić rekompensatę w wysokości 3,2 mld dolarów.
Spór piwny – Budweiser (USA) kontra Budweiser (Czechy)
Stuletni spór rozpoczęty w 1907 roku pomiędzy producentami piw z Stanów Zjednoczonych a Czech. Konfrontacja dotyczy marki Budweiser, do którego roszczą obydwie strony – Czeska (Budziejowice) oraz Amerykańska (St. Louis). Browar z Czech rozpoczął swoją produkcję w 1795 r. i ze względu na miejscowość, z którego produkowano napój alkoholowy, nazwano Budweiser. Natomiast sytuacja po przeciwnej stronie wyglądała nieco inaczej. Amerykański koncern w roku 1876 zakupił prawa do własności od Czeskiego przemysłowca. W późniejszym czasie, ze względu na sytuację, że na rynku pojawiły się trzy dobra o tym samym nazewnictwie (z koncernu Amerykańskiego oraz dwa z Czech), czescy producenci podjęli decyzję o roszczeniu swoich praw do brandu „Budweiser”. Ich zdaniem należy ona od przymiotnika Budweis, czyli miejscowości skąd pochodzi produkt. Zatem przez wgląd na unikatowość tego słowa nie przysługują żadne upoważnienia do własności znaku towarowego Amerykańskiemu podmiotowi. Pomimo, że w całej historii konfliktu dochodziło do ugód, to niestety niezgoda nie została w pełni rozstrzygnięta. W zależności od położenia geograficznego sądy różnie rozpatrują sprawę. Przykładowo w Unii Europejskiej przywilej do terminologii „Budweiser” mają Czesi, a w Australii Amerykanie.
Rozstrzygnięty spór pomiędzy SpiceJet a CreditSuisse
Zgodnie z doniesieniami medialnymi, w tym między innymi ch-aviation, 25 maja bieżącego roku zakończył się spór trwający dekadę dotyczący nieopłaconej umowy na konserwację i naprawę silnika. Tani, indyjski przewoźnik linii lotniczych rzekomo nie zapłacił około 24 mln USD szwajcarskiej firmie MRO SR Technics za wykonanie powyższej usługi. We wrześniu 2012 roku SR Technics zawarło umowę finansowania z CreditSuisse oraz powierzyła im zadanie ściągnięcia pieniędzy od indyjskiego przedsiębiorstwa. Po latach nieudanych prób kontaktu z nimi, szwajcarski podmiot finansowy zwrócił się do sądu w Madrasie o likwidację spółki SpiceJet. Cała sytuacja zakończyła się ugodą, ponieważ Indyjskie przedsiębiorstwo ogłosiło 25 maja, że doszli oni do porozumienia z Szwajcarską jednostką po wykonanych, licznych transakcjach (aktualnie oczekują od Sądu Najwyższego dalszych wskazań postępowań w tej sprawie).