Na rynku pracy w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych zawodów. Jednak zmieniły się również formy pracy. Nie każda osoba chce pracować na etacie, przychodzić codziennie do biura czy też zarabiać tyle samo miesiąc w miesiąc. Tutaj właśnie pojawia się freelancer.
Co to znaczy freelancer?
Otóż można powiedzieć, że jest to wolny strzelec, który wykonuje konkretny zawód, ale nie jest zatrudniony na umowę o pracę tylko w jednej firmie. Do tego najczęściej praca freelancera jest zdalna, a więc w biurze nie bywa on wcale. Czy taka praca się opłaca?
Kim jest freelancer?
Freelancer co to znaczy? Słowo pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza „wolnego strzelca”. To określenie jest już nam bliższe, ponieważ w języku polskim jest często spotykane.
Według definicji, freelancerzy pracują na podstawie umowy innej, niż umowa o pracę. Chodzi tutaj głównie o różnicę w metodzie pracy. Według kodeksu pracy regulującego umowę o pracę przewidziana jest konkretna liczba godzin przepracowanych w miesiącu np. 8-5, a także w umowie wyszczególnia się miejsce pracy. Tymczasem freelancer pracę może wykonywać w dowolnym miejscu, w określonych przez siebie godzinach oraz ich ilości, potrzebnej do wykonania zadanej pracy.
Wolny strzelec nie musi pracować w biurze. Można wykonywać pracę zdalnie z domu, a nawet podczas podróży pociągiem, jeśli jest to dla niego wygodne. Freelancer co to znaczy? Przede wszystkim wolność w wykonywaniu pracy. Jednak taka osoba też kieruje się wytycznymi narzuconymi przez pracodawcę czy zleceniodawcę.
Zawody dla freelancerów
Najczęstsze zawody, w których pracują freelancerzy to:
- grafik komputerowy,
- copywriter,
- tłumacz języka obcego,
- korektor,
- fotograf,
- dziennikarz,
- przedstawiciel branży IT,
- projektant stron internetowych,
- psycholog,
- coach,
- trener personalny.
Jak zostać freelancerem?
Wydawać by się mogło, że freelancerzy mają łatwą pracę. Jednak tak naprawdę najpierw trzeba zdobyć zawód, w którym można pracować na swoje. Przydatne jest też doświadczenie w pracy w tym zawodzie, ale też po prostu w firmie, na etacie u pracodawcy. Zdobycie doświadczenia jest niezbędne, aby oferować usługi na wysokim poziomie. A tego oczekują osoby wybierające współpracę z freelancerami.
Ponadto nie każda osoba nadaje się do takiej pracy. Konkurencja na rynku jest ogromna, a więc trzeba mieć siłę przebicia. Wymaga to nierzadko bycia po prostu przebojowym. Podczas wykonywania pracy potrzebne będą też samodyscyplina czy zaradność. A przede wszystkim idealne planowanie czasu. Projekty zlecane freelnacerom zawsze mają ustalony termin realizacji, więc potrzebna jest zdolność do pracy pod presją czasu. Trzeba mieć również na uwadze, że freelancer jest sobie okrętem, sterem i żaglem, czyli nie tylko wykonuje swoją pracę, ale też dba o swoje rozliczenia z US, prowadzi swój PR i marketing oraz sam zdobywa nowe zlecenia. Nierzadko freelancerzy pracują we wszystkie dni tygodnia.
Jak przejść na freelancing?
Osoby i tak pracujące w wolnym zawodzie jak tłumacze, fotografowie czy graficy mają łatwiej. Takich osób bardzo często szukają różne firmy tylko do wykonania zlecenia, a nie zatrudnienia na cały etat. Dlatego można powiedzieć, że jeśli interesuje nas praca freelnacera można zacząć już od zdobywania małych zleceń na boku, kiedy jeszcze się uczymy lub pracujemy na etacie. W ten sposób zapoznamy się z tą metodą pracy oraz zaczniemy budować portfolio. Dobrze jest najpierw rozeznać się na rynku zleceń, aby mieć pewność, że kiedy zaczniemy pracować tylko jako freelancer, dla naszego zawodu będą faktycznie pojawiać się zlecenia i da się z nich wyciągnąć dobrą pensję.
Plusy i minus freelancingu
Większość osób pracuje jako freelancer w ramach prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności. Oznacza to regularne odprowadzanie składek na ZUS i podatku do US, a także prowadzenie księgowości. Są też osoby, które pracują w ramach umów o dzieło. Może to być jednak minusem, ponieważ nie daje to ubezpieczenia z ZUS, a więc dostępu do świadczeń NFZ. Za ubezpieczenie trzeba będzie dodatkowo zapłacić i to nie mało.
Do największych plusów pracy w ten sposób zalicza się jednak wolność. Freelancer decyduje jakie projekty będzie realizował oraz sam często ustala stawkę za pracę. Ponadto nie musi pracować w biurze, a więc może podróżować i jednocześnie zarabiać na życie. Zdecydowanie jest to kuszące rozwiązanie.
Autor artykułu:
Natasza Miszczuk. Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Źródło:
- http://www.pracujemy.eu/co-moze-robic-freelancer/,
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-freelancer-czym-sie-zajmuje-i-jak-nim-zostac.
Wszystkich freelancerów szanuję za odwagę i postawienie na siebie 😉 Mnie nie wystarczyło samozaparcia, ale mam nadzieję, że Wam wszystko będzie układać się jak należy!