Dysk Google – dowiedz się wszystkiego o gdrive

Dysk google drive

Dysk Google to bardzo wygodny system do pracy z arkuszami, dokumentami oraz prezentacjami. Można tworzyć kopie na tym samym dysku lub na własnym komputerze. Gdrive współpracuje z wieloma aplikacjami z zewnątrz. Dostępne są online, a niektóre z nich także offline. Z tym samym dyskiem może pracować grupa osób niebędących w tym samym miejscu. Otwiera się on na komputerach wszystkich użytkowników pracujących przy tym samym projekcie.

Kto może korzystać z gdrive?

Z Dysku Google, czyli gdrive może korzystać każdy użytkownik, posiadający komputer, telefon, smartfon itp. podłączone do sieci. Ważne jest najpierw zaakceptowanie regulaminu, po jego wnikliwym przeczytaniu. Jest to ważne, by wiedzieć np., które opcje są darmowe, a które płatne, jaką będziemy mieć udostępnioną pojemność na pliki, zdjęcia itd.

Zapoznanie się z Polityką prywatności Google pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak zarządzać danymi oraz jak je aktualizować, eksportować i usuwać. Dzięki gdrive możemy treści:

  • przesyłać,
  • przechowywać,
  • wysyłać,
  • otrzymywać.

Wszystkie treści użytkownika pozostają jego własnością, czyli Google nie zabiera nam prawa do swoich plików, ani ich nie udostępnia innym. To my sami mamy pieczę nad naszymi treściami i to od nas zależy, ilu osobom udostępnimy materiały lub dopuścimy innych do wspólnego projektu. Ustalamy to w zakładce ustawienia.

Ważny jest również wiek korzystającego z gdrive. Osoby niepełnoletnie muszą mieć podpisaną zgodę przez opiekuna prawnego, np. rodzica.

Czy Google czyta to, co tworzymy w gdrive?

Google kieruje się zasadami zawartymi w regulaminie. Aby żadne z zasad nie były naruszane, Google sprawdza nasze treści, by w momencie naruszenia regulaminu powziąć odpowiednie kroki. Pomimo iż Google patrzy na nasze poczynania, nie wykorzystuje tej wiedzy przeciwko nam, chyba że jest ona sprzeczna z zasadami. Google dba także o naszą prywatność w plikach kookies.

W przypadku niedozwolonych treści właściciel Googla może nam daną treść zablokować lub usunąć. Warto więc stosować się do regulaminu, by być świadomym, co wolno, a czego nie przy wstawianych przez siebie treści na gdrive. Przestrzeganie więc zasad to dobra droga.

Kto jest dostawcą gdrive do Polski?

Polska wersja Dysku Google jest dostarczana z Irlandii od Google Ireland Limitet z siedzibą w Dublinie. Dostawca ten obsługuje także inne kraje europejskie. Wszelkie nieporozumienia należy kierować pod adres: Gordon House Barrow Street, Dublin 4, Irlandia.

Jakie pliki obsługuje gdrive?

Dysk Google obsługuje pliki takie jak:

  • formaty natywne, czyli dokumenty, arkusze, slajdy, formularze, rysunki;
  • pliki (graficzne, wideo, tekstowe, audio);
  • Word;
  • Excel;
  • PowerPoint;
  • Adobe;
  • Apple;
  • Autodesk;
  • grafika wektorowa;
  • MTS;
  • archiwum i in.

Jeśli chodzi o pliki innych formatów, można je obsługiwać za pomocą Chrome Web Store po wcześniejszym zalogowaniu się tam.

Specjalne dyski gdrive dla edukacji i biznesu

Oprócz zwykłego wydania gdrive, dostępne dla wszystkich użytkowników, są wydania profesjonalne:

  1. Dysk Google dla Szkół i Uczelni – tutaj jest nieograniczona przestrzeń użytkowa i bezpłatna;
  2. Dysk dla przedsiębiorstw (Dysk Google Enterprise)- wersja biznesowa G Suite;
  3. Dysk współdzielny dla grupy użytkowników pracujących przy jednym projekcie na wielu komputerach, smartfonach itp.

Jak wygląda praca w czasie rzeczywistym?

Praca z dyskiem gdrive
Źródło: Pexels.com

Czas rzeczywisty to moment pracy przy urządzeniu komputerowym w  danej chwili. Możemy pracować sami dla siebie, a także w grupie, dopuszczając tylko wybrane osoby do projektu. Możemy korzystać wspólnie lub samodzielnie z Arkuszy Google, Prezentacji Google oraz Dokumentów Google i Formularzy Google. Możemy je tworzyć, formatować, zmieniać, przesyłać, pobierać itp.

Co jakiś czas są proponowane przez Google aktualizacje. Dzięki nim otrzymujemy nowe narzędzia lub pliki. Całkiem niedawno wprowadzono funkcje wykorzystujące uczenie maszynowe. Google jest cenione za częste aktualizacje i prostotę obsługi swych pakietów oraz możliwością współpracy z innymi plikami (spoza Google).

Gdrive umożliwia nam korzystanie z plików i udostępniania ich innym bez wymagania uzyskania upoważnienia od odbiorcy zaproszenia do tego udostępniania.

Autor tekstu:
Beata Goździk, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”,
copywriter i lektor audiobooków.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *