Zakładanie spółki poza granicami kraju ma swoje wady i zalety. Przedsiębiorca powinien znać lokalne prawo, przepisy podatkowe i zasady, jakimi na danym rynku muszą kierować się przedsiębiorcy. Wiele trudności może sprawić kwestia języka, zwłaszcza zwroty używane w formalnych pismach. Przed podjęciem decyzji, warto poznać najlepsze kraje do założenia biznesu.
Czym charakteryzuje się Litwa?
Firma na Litwie to pomysł, który coraz częściej przychodzi na myśl Polskim przedsiębiorcom. Szukają oni przede wszystkim oszczędności i większej innowacyjności w podejściu do biznesu. Litwa charakteryzuje się przede wszystkim stabilnym i dostępnym dla przedsiębiorców systemem bankowym. Warto jednak pamiętać, że posiadanie rachunku w banku na Litwie powoli staje się wymogiem. W tym kraju istnieje również szereg zwolnień i podatków dochodowych czy od nieruchomości. Jako kraj, Litwa jest otwarta na inwestorów zagranicznych, a rejestracja spółki trwa do 14 dni.
Jakie inne możliwości wyboru krajów posiadają przedsiębiorcy?
Litwa, choć dla wielu atrakcyjna, posiada silną konkurencję w postaci takich krajów jak, chociażby Malta, Gruzja czy Estonia. W tych krajach rejestracja spółki trwa krócej, a możliwości gospodarcze są dużo większe. Przykładowo Gruzję stymuluje Amerykański kapitał, co daję gwarancję przedsiębiorcom na przyjazne i rozwojowe środowisko. Malta natomiast posiada wiele udogodnień, takich jak np. elastyczny system podatkowy, a Estonia jest najbardziej atrakcyjnym miejscem dla biznesu w regionie, gdzie przedsiębiorcy mogą skorzystać z 0% CIT do momentu wypłaty zysków. Wybór odpowiedniego kraju do prowadzenia działalności jest na początku najtrudniejszy, jednak z dobrym doradztwem wszystkie formalności można załatwić szybko i pomyślnie. W tym celu warto podjąć współpracę z wykwalifikowaną kadrą prawników, którzy posiadają swoje oddziały również za granicą. Dzięki temu znają dobrze tamtejszą kulturę biznesu, prawo podatkowe i język urzędowy, który jest niezbędny przy załatwianiu jakichkolwiek formalności. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się samodzielnie na załatwianie wszelkich spraw, a nie ma pojęcia o prawie w danym kraju i nie zna języka, może narazić się na konsekwencje prawne i finansowe, a przez to stracić sporo czasu i pieniędzy. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.thompsonstein.com/.