Awaria siłownika – naprawa czy regeneracja? Serwis siłowników hydraulicznych

Pompa hydrauliczna.

Trudno wyobrazić sobie pracę budowlaną bez koparki. To uniwersalna maszyna, do której zamocować można różnego rodzaju osprzęt, m.in. łyżkę, rozdrabniacz, chwytak czy młot hydrauliczny. Dzięki temu sterujący nią operator może wykonywać różne prace, w zależności od aktualnych potrzeb. Koparki stanową więc trzon branży budowlanej. Jednak mimo swojej wszechstronności i wytrzymałości, nie są niezniszczalne. Jednym z elementów tych maszyn, który najczęściej ulega awariom, jest siłownik hydrauliczny.

Siłowniki hydrauliczne – co to w ogóle jest? Zasada działania siłownika

Siłowniki hydrauliczne to podzespoły, które, krótko mówiąc, umożliwiają ciężkim sprzętom budowlanym i innym specjalistycznym maszynom prawidłowe funkcjonowanie. To dzięki nim możliwe jest poruszanie ramieniem koparki. Siłowniki to złożone mechanizmy o dość skomplikowanej budowie. Składają się m.in. z: tłoka, tłoczyska, cylindra, dławicy, pierścieni prowadzących i pierścieni zgarniających, a to jeszcze nie koniec listy części, z których są zbudowane. Jak działają siłowniki? Zasada jest dosyć prosta. Do wnętrza cylindra wpuszczona zostaje pod dużym ciśnieniem ciecz robocza, która napierając na tłok, wprawia go w ruch posuwisto-zwrotny. Tłok wraca potem do pozycji wyjściowej za sprawą specjalnej sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego, pod wpływem ciężaru tłoczyska, urządzenia roboczego lub zewnętrznego obciążenia. Mimo że istnieją różne rodzaje siłowników hydraulicznych, zasada działania każdego z nich jest bardzo podobna. Warto dodać, że kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siłownika stanowią uszczelnienia. To właśnie uszczelniacze jako pierwsze ulegają uszkodzeniom, co z kolei może prowadzić do znacznie poważniejszych i kosztownych w naprawie awarii.

Pompa hydrauliczna.

Co powoduje uszkodzenia siłowników hydraulicznych? Przyczyny awarii podzespołów

Na początku warto nadmienić, że siłowniki hydrauliczne są częściami serwisowymi. Oznacza to, że należy co pewien czas poddawać je serwisowi, by były w stanie służyć możliwie jak najdłużej. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku intensywnej eksploatacji maszyny. A taka najczęściej ma miejsce na placach budowy, w kopalniach odkrywkowych, a także w innych miejscach, w których pracuje ciężki sprzęt. Ponadto maszyny budowlane, takie jak koparki, nieustannie narażone są na kontakt z pyłem, kurzem, błotem i drobnymi zanieczyszczeniami, które w czasie wielogodzinnej pracy w trudnych warunkach mogą dostać się do wnętrza siłowników, powodując problemy nawet w postaci trwałych uszkodzeń wymagających profesjonalnej naprawy. Taka sytuacja z kolei może znacząco wydłużyć czas wykonywania zlecenia i narażać firmę budowlaną na dodatkowe koszty. Oczywiście powody uszkodzenia części mogą być różne. Najczęściej jednak zdarzają się takie usterki jak utrata szczelności dławicy czy przecieki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Oprócz problemów wynikających z intensywnego użytkowania sprzętu, awarie mogą również wynikać z niedopełnienia obowiązku wymiany oleju na czas albo po prostu z nieprawidłowej eksploatacji przejawiającej się w próbach wykorzystywania maszyn do maksimum i narażaniu ich na zbyt duże obciążenia.

Siłownik.

Regeneracja siłowników hydraulicznych – serwis podzespołów hydrauliki siłowej

Zmiana w działaniu maszyny to symptom, którego nie powinno się ignorować. Odpowiednio wczesne wykrycie usterki zwiększa szansę na ograniczenie kosztów. Czasem może się okazać, że część będzie wymagała jedynie regeneracji, polegającej na szlifowaniu i chromowaniu. Jeśli natomiast będziemy zwlekać zbyt długo, może dojść do trwałych uszkodzeń, a jedyną receptą na poradzenie sobie z nimi będzie poważna naprawa lub nawet zupełna wymiana podzespołu na nowy. To z kolei na pewno wiązać się będzie z większymi kosztami. Warto więc nie tylko zadziałać odpowiednio wcześnie, ale i zgłosić się z problemem do doświadczonego serwisanta. Niektóre serwisy obiecują najtańsze usługi, należy jednak mieć się na baczności i zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale i na profesjonalizm mechanika. Przede wszystkim powinien on, po rozłożeniu podzespołu na części pierwsze, określić zakres prac. Jeśli firma tego nie robi, jak klienci mogą mieć pewność, że dołożono wszelkich starań, by rozwiązać problem? Informacja o tym, co dolega naszemu siłownikowi i jaki plan ma w tej sytuacji specjalista, jest czymś, co klient ma prawo uzyskać. Po dokonaniu oględzin i określeniu zakresu prac, fachowiec określa koszt naprawy. Warto zaznaczyć, że prawidłowe wskazanie przyczyny awarii pozwala niejednokrotnie zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Cena regeneracji może być o kilkaset złotych niższa niż koszt wymiany podzespołu. Jeśli mowa o jednym egzemplarzu może nie jest to wiele, ale co będzie, gdy do naprawy mamy kilka siłowników hydraulicznych? Odpowiednia diagnoza i adekwatne zajęcie się problemem mogą stanowić sporą różnicę dla finansów firmy.

Siłownik hydrauliczny.

Uszkodzony siłownik hydrauliczny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze serwisu?

Przede wszystkim powinniśmy korzystać ze sprawdzonych serwisów, w których pracują doświadczeni fachowcy. Dzięki temu mamy pewność, że powierzone im części znajdą się w dobrych rękach. Nie należy obawiać się pytania o zakres prac – uczciwy i profesjonalny serwis nie będzie ukrywał takich informacji, tak samo jak tych o przewidywanych kosztach naprawy czy wymiany. Specjalista dopilnuje także, by w razie konieczności wymiany korzystać z markowych i sprawdzonych części. Liczy się też szybkość – każdy przedsiębiorca ceni sobie czas i chce, żeby uszkodzone siłowniki były naprawione możliwie jak najszybciej i chętniej zaufa serwisowi, który jest w tym zakresie niezawodny i słowny. Jeszcze jedną ważną rzeczą jest gwarancja. Rzetelny fachowiec przed zakończeniem pracy powinien sprawdzić siłownik i upewnić się, że problem został rozwiązany i wszystko jest w porządku.

Jak widać, szukając serwisu, który odpowiednio zajmie się serwisem naszych siłowników hydraulicznych, należy brać pod uwagę różne aspekty i wybierać tylko tych fachowców, którzy spełniają określone wymagania. Dzięki temu nasz sprzęt będzie w stanie szybko wrócić do pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *