Rynek data center w Polsce

Rynek data center

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się usługa chmury dla firm. Między innymi dlatego rynek data center w Polsce bardzo szybko się rozwija. Nieustannie, i to w bardzo szybkim tempie przybywa obiektów, w których na serwerach magazynowane są dane. Jaka jest dzisiaj specyfika rynku przechowywania danych w Polsce? Jakie są perspektyw na przyszłość i powody dynamicznego wzrostu tej branży?

Niewielkie obiekty w całej Polsce

Przyglądając się polskiemu rynkowi data center łatwo zauważyć, że jest on zróżnicowany. Nie brakuje dużych obiektów, przechowujących ogromne ilości danych. Jednak wyraźnie dominują mniejsze serwerownie. Ich liczba jest już jednak dzisiaj bardzo duża, a w realizacji są kolejne inwestycje. Dane wskazują, że rynek najszybciej rozwija się w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie, jednak dynamiczny wzrost jest zauważalny w całym kraju.

Rewolucyjny rok 2020 i perspektywy na przyszłość

Rozwój rynku data center w Polsce jest zauważalny od dawna. Jednak największy wzrost od lat zanotowano w roku 2020. Specjaliści wskazują, że w dużej mierze jest to konsekwencja pandemii, w wyniku której na popularności zyskała praca zdalna, i generalnie duża część życia biznesowego i prywatnego została przeniesiona do internetu. Wiąże się to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na przestrzeń do magazynowania danych. Całkowita moc oferowana przez polskie data center wyniosła w 2020 roku niemal 89 MW. Jednak jak wskazują fachowcy, moc ta będzie z każdym rokiem rosła. Już w 2026 roku może być ponad dwukrotnie większa.

Skąd popularność data center w Polsce?

Niewątpliwie powodów, dla których rynek data center w Polsce rozwija się tak dynamicznie, jest wiele. Wśród nich można wymienić:

  • postępującą cyfryzację,
  • coraz powszechniejszą pracę zdalną,
  • rosnącą popularność chmury dla firm,
  • inwestycje zagraniczne.

Cyfryzacja postępuje wraz z rozwojem technologicznym. Niewątpliwie pandemia znacząco przyspieszyła ten rozwój, co nie pozostało bez wpływu na rynek data center w Polsce i na świecie. Istotnym czynnikiem jest też powszechność pracy zdalnej. Wymaga ona korzystania z licznych oprogramowań i aplikacji, które to potrzebują przestrzeni magazynowej i obliczeniowej. Ponadto, ze względu na pracę zdalną generalnie więcej czasu spędzamy w internecie.

Ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za rosnący rynek data center wydaje się również popularność chmury dla firm. Dzisiaj coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się magazynować swoje dane na zewnętrznych serwerach. Przedsiębiorcy chętnie korzystają też z mocy obliczeniowej serwerów, należących do właścicieli obiektów data center. Nie powinno to dziwić, zważając na coraz większą ilość danych i rosnące potrzeby w zakresie mocy obliczeniowej, jak również wysokie koszty zakupu własnych serwerów.

Choć polski rynek jest zdominowany przez niewielkie rodzime podmioty, pewien wpływ na jego rozwój mają również podmioty zagraniczne. Wiele wskazuje też na to, że w najbliższej przyszłości wpływ ten będzie jeszcze większy. Duże podmioty zagraniczne planują bowiem istotne inwestycje w centra danych na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *