Które języki obce w biznesie przydadzą się najbardziej?

Języki w biznesie

Znajomość języków obcych jest powszechna. Zwłaszcza takie języki obce jak język angielski czy język niemiecki nie robią na pracodawcach wrażenia, ponieważ większość aplikantów deklaruje znajomość tych języków. Dlatego też, aby się wybić wśród innych ofert trzeba znać co najmniej dwa język obce, a najlepiej aby były to języki poszukiwane na rynku. Ponadto nie wszystkie języki obce w biznesie będą przydatne. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy pracować i z jakim rynkiem ta firma ma powiązania. Nie przyda nam się znajomość języka francuskiego, jeśli mamy zamiar pracować w firmie współpracującej z rynkiem azjatyckim. Zatem jakie języki obce warto znać?

Podstawą jest język angielski

Obecnie wręcz od każdej osoby oczekuje się znajomości języka angielskiegoKursy językowe języka angielskiego w tym dla biznesu, są naprawdę bardzo popularne. Podstawy można nauczyć się nawet w przedszkolu, albo w szkole podstawowej.

Dlatego też ten język jest absolutną podstawą wśród języków obcych w biznesie. W większości krajów również naucza się go, jako podstawowego języka obcego. Można powiedzieć, że w każdej firmie partnerskiej zza granicy znajdziemy osoby, które komunikują się w tym języku. Jednakże z drugiej strony partnerzy z innych krajów mogą oczekiwać, że skoro chcemy zawrzeć z nimi kontrakt, to będziemy porozumiewać w ich języku.

Często też trudno jest przełożyć dokładnie na język angielski szczegółowe wytyczne czy przełożyć idiomy, których zrozumienie może być kluczowe. Dlatego warto inwestować w naukę języków obcych w biznesie pochodzących z krajów, z których wywodzą się partnerskie firmy. Jedną z chętnie wybieranych szkół językowych, dających możliwość nauki wielu języków obcych, nie tylko stacjonarnie ale także online, jest http://www.alfadirect.pl/oferta/dla-doroslych/lekcje-online.

Jeśli jednak dopiero szukamy pracy i chcemy mieć powodzenie na rynku, dobrze jest poznać choć jeden z tak zwanych przyszłościowych języków.

Języki azjatyckie – przyszłościowe rozwiązanie

Nie da się ukryć, że w Polsce prowadzi się bardzo dużo transakcji z krajami z AzjiNauka języków obcych, wywodzących się z tego kontynentu, nie jest łatwa. Przede wszystkim trzeba opanować nowe pismo oparte o symbolach. A później czas na naukę słów i wymowę. Wielu osobom sprawia to trudność, ponieważ azjatyckie języki obce naukę mają naprawdę długotrwałą i nie łatwą. Mimo to warto zapisać się na kursy językowe choćby z nauką języków jak:

  • chiński uproszczony,
  • koreański,
  • japoński,
  • hindi.

Dużo szkół językowych oferuje kursy właśnie z zakresu nauki języków azjatyckich, ponieważ w Polsce wiele firm ma zawarte umowy z przedsiębiorstwami tam zlokalizowanymi. A do tego w strefach ekonomicznych nie brakuje siedzib koncernów z Chin czy Korei Południowej. Znając jeden z tych języków łatwiej będzie nam otrzymać pracę w takiej międzynarodowej firmie lub też nawet mamy szansę wyjechać do pracy do Azji. Warto też wspomnieć, że sam chiński jest najczęściej używanym językiem świata. Dlatego szkoły językowe oferują kursy dla początkujących zarówno w mowie jak i piśmie, a do tego można znaleźć biznesowe kursy językowe, bogate w branżowe słownictwo, które się przyda w pracy.

Mniej popularne języki

Oprócz firm z Chin czy z Korei Południowej, w Polsce wiele przedsiębiorstw ma partnerów w krajach takich jak Węgry i Szwecja. Zwłaszcza firmy z branży energetycznej oraz z dziedziny przemysłu ciężkiego, zawierają umowy handlowe z przedsiębiorstwami z tych krajów.

Oczywiście z partnerami można się porozumieć po angielsku, ponieważ w tych krajach również jest on powszechnie znany, ale każda firma chce mieć wśród personelu osobę władającą tymi językami.

Nauka języków obcych mniej popularnych, jak węgierski czy szwedzki, jest bardzo korzystna. Są to tak zwane języki niszowe, a więc jest zapotrzebowanie zarówno na tłumaczy, w tym tłumaczy przysięgłych, jak i na pracowników biurowych czy inżynierów, którzy władają tymi językami. Zatem, obojętnie do zajmowanego stanowiska pracy, warto znać choć jeden z tych niszowych języków.

Nauka języków obcych
Źródło: Pixabay.com

Niezapomniany rosyjski

Każda szkoła językowa oferuje naukę języka rosyjskiego, a nawet języka ukraińskiego, który różni się w mowie i piśmie. Wiele osób zna podstawy tego języka, ponieważ uczyło się go w szkole. Jednak warto sobie przypomnieć mowę i pismo, a nawet zapisać się na kurs z zakresu języka biznesowego.

Między polskimi i rosyjskimi firmami od zawsze było mnóstwo powiązań. W Polsce jest wiele oddziałów zagranicznych korporacji, w których też prowadzi się kontakty z firmami z Rosji. Może to być język, który pomoże nam w budowaniu kariery zawodowej.

Artykuł napisała:
Natasza Miszczuk.
Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.

Źródło:

  • https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jezyki-przyszlosci-ktorych-jezykow-warto-sie-uczyc.

 

 

 

 

Jeden komentarz

  1. Author

    Moim zdaniem wszystko zależy od branży w jakiej pracujemy. Bo tak jak ja – kasjer-sprzedawca, to nie wymaga nikt ode mnie znajomości szwedzkiego czy rosyjskiego. Ale oczywiście osoby, które są na wysokich stanowiskach, warto aby biegle władali przynajmniej dwoma językami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *